TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Palandöken, zincir marketlere tanınan hakları esnaf için de istiyor

TESK Palandöken, Zincir marketlerin ülke genelinde on binlerce mağaza açarak otomatlar ile 7/24 satış yapmasının ahlaki olmadığına dikkati çekti.

Haber Giriş Tarihi: 20.07.2023 22:17
Haber Güncellenme Tarihi: 20.07.2023 22:17
Kaynak: Hakan Kavurmacı
Palandöken, zincir marketlere tanınan hakları esnaf için de istiyor

Zincir marketlerin yeni bir model oluşturarak kazançlarına kazanç kattığına ve bu yeni sistemin küçük esnafı tamamen ortadan kaldırmaya yönelik olduğuna vurgu yapan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Esnafımız saat 22.00’de dükkân kapatırken bazı zincir marketlerin otomatlarla 7/24 satış yapması piyasada çok büyük bir haksız rekabet oluşturuyor. Esnafımız dükkânın önüne fazladan bir kasa koyduğunda bile kolluk kuvvetleri tarafından ceza verilirken zincir marketlerin her türlü emtiayı otomata koyması adil değil. Anayasa’nın 173. Maddesinde de belirtildiği gibi esnaf ve sanatkârı koruyucu ve destekleyici tedbirler alınmalıdır. Bunun için de yıllardır kangren haline gelen Perakende Yasası düzenlenerek zaman kaybedilmeden bu kuralsızlığın önüne geçilmeli” dedi.

-“BİNLERCE MAĞAZA YETMİYORMUŞ GİBİ 7/24 SATIŞ YAPMAK HAKSIZLIK”

Zincir marketlerin ülke genelinde on binlerce mağaza açarak akla gelen her ürünü satması yetmiyormuş gibi bir de otomatlar ile 7/24 satış yapmasının ahlaki olmadığına dikkati çeken Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Esnafın sattığı bütün ürünleri otomatlara koyup 24 saat satış yapmak hakkaniyetle bağdaşmıyor. Bunların amacı küçük esnafı bitirmekten başka bir şey değil. Esnafın ayakta kalması sadece bu insanların vicdanına terk edilmemeli. Bugün gıda ürünleri ile başlayıp yarın her türlü ürünü satacaklar. Piyasada fiyat istikrarsızlığının sürdüğü bir dönemde esnafımızın böyle büyük bir sermaye ile karşı karşıya bırakılması küçük sermayesi ve yoğun emeği ile mücadele eden insanları yok eder. Esnaf ve sanatkarımızın ışığını söndüren bu mağduriyet acilen giderilmeli. Hükumetimiz, ilgili Bakanlıklar ve Sn. Cumhurbaşkanımızın kararı ile Perakende Yasası güncellenmeli. Aksi halde esnafın iş yapma kabiliyeti kalmadığı gibi vatandaşın da fiyat istikrarı beklentisi kalmayacak” şeklinde konuştu.

Kaynak: Hakan Kavurmacı

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Bursa
  cami
   • tffs
   • 1lig
   • tff2
   • tff3
   Takım O G B M Av P
   Puan Durumları ve Fikstür
   En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.