TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Selma Öner, Şişecam hedeflerini hayata geçirmeye kararlı

Şişecam Dış Ticaret Yönetim Kurulu Başkanı Selma Öner, Türkiye İhracatçılar Meclisi ilk 1000 İhracatçı araştırmasında Şişecam'ı değerlendirdi.

Haber Giriş Tarihi: 21.07.2023 18:21
Haber Güncellenme Tarihi: 21.07.2023 18:21
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.dijitalhaber.com.tr
Selma Öner, Şişecam hedeflerini hayata geçirmeye kararlı

Cam ve kimyasallar sektörlerinin global oyuncusu Şişecam düz cam, cam ev eşyası, cam ambalaj, otomotiv camı ve kimyasallar ana iş kollarında uluslararası çapta faaliyet gösteren köklü bir sanayi şirketi. Katma değerli ürünlerimizle bugün başta Avrupa olmak üzere Asya-Okyanusya, Amerika, Afrika ve Orta Doğu’da 150’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştirirken, satışlarımızın yarısından fazlasını uluslararası pazarlara yapıyoruz. Şirketimiz Türkiye’nin yanı sıra Almanya, İtalya, Bulgaristan, Romanya, Slovakya, Macaristan, Bosna Hersek, Rusya Federasyonu, Gürcistan, Ukrayna, Mısır, ABD ve Hindistan olmak üzere dört kıtada, toplam 14 ülkede üretim faaliyetlerini sürdürüyor.

Şişecam bugün dünyada, cam ev eşyası alanında en büyük iki, cam ambalaj ve düz cam alanlarında ise en büyük beş üretici arasında yer alıyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin 2021 verilerine göre Türkiye’nin en büyük ihracatçıları arasında yer alan Şişecam, düz cam, cam ev eşyası ve cam ambalaj kategorilerinde “Türkiye’de En Fazla İhracat Yapan Firma.” Düz cam kategorisinde ise, “İhracatını En Fazla Artıran Firma” konumunda bulunuyor. Şirketimiz dünyanın en büyük üç soda külü üreticisi arasında olmasının yanı sıra krom kimyasallarında ise dünya liderliğini elinde bulunduruyor.

Şişecam’ın 2022 yılı finansal sonuçlarına göre konsolide net satışları 95,3 milyar TL (5,8 Milyar dolar) seviyesine ulaşırken Türkiye’den gerçekleştirdiği ihracat ise 1,1 milyar dolar oldu. Türkiye’den yapılan ihracat ile Türkiye dışı üretimden satışlarının toplamını ifade eden uluslararası satışların konsolide satışlar içindeki payı ise yüzde 63 seviyesine ulaştı. Şişecam, 2022 yılı boyunca 5,8 Milyon ton cam, 4,9 Milyon ton soda külü ve 4,4 Milyon ton endüstriyel ham madde üretimi gerçekleştirdi.

Dünyada süregelen makroekonomik dalgalanmalar ve jeopolitik riskler global ölçekte birçok kurumu etkilerken, daha önce yaşanan krizlerden farklı boyutta etkiler yaratan zorlu bir yılı, sürdürülebilir büyüme yolculuğumuzu devam ettirerek başarıyla kapattık. Üretim, tedarik ve lojistik anlamda ortaya çıkan kırılmaların global ölçekte her sektörü etkilediği bir ortamda yatırımlarımız, Tek Şişecam dönüşümünün getirdiği çevik yapımız, yetkinliklerimiz, 24 bini aşan çalışanımız ve 88 yıllık deneyimimizle hedeflerimize yürümeye, onları gerçekleştirmeye devam ettik.

100 yıllık Cumhuriyetimize, 88 yıldır eşlik eden köklü bir Cumhuriyet şirketi olarak Türkiye’nin üretim gücünü 4 kıtada, 14 ülkede gururla temsil ediyoruz.

Akıllı teknoloji kullanımı, yetkin insan kaynağı ve veriye dayalı karar alma mekanizmalarımızla ayrışan kabiliyetlerimiz ile 2022 yılında da operasyonel ve finansal sonuçlarımızla paydaşlarımıza değer kattık. Sonuçlarımız, Şişecam’ın her koşulda güçlü performansını, değişen koşullara uyum kabiliyetini ve esnekliğini bir kez daha gözler önüne sermesi anlamında önemli. Sürdürülebilir hiçbir başarının tesadüflere bağlı olmadığının bilincinde olarak, başarılarımızı sürdürülebilir kılmak için veri destekli öngörülerimizle ve değişimi çoklu coğrafyada risk algılarımızın bize kattığı yetkinlikler sayesinde doğru kararlarla yöneterek bu sonuçlara ulaştık.

100 yıllık Cumhuriyetimize, 88 yıldır eşlik eden köklü bir Cumhuriyet şirketi olarak Türkiye’nin üretim gücünü 4 kıtada, 14 ülkede gururla temsil ediyoruz. Kapsamlı dönüşüm hamlemizi tamamlayacağımız 2023 yılında da tüm Şişecamlılar olarak hedeflediğimiz yatırımları hayata geçirip fırsatları değerlendirerek, girdi verdiğimiz sektörlerin büyümesini destekleyecek faaliyetlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz.

Kaynak: TİM İlk 1000 İhracatçı Araştırması

Haberleştiren: Hakan Kavurmacı

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Bursa
  cami
   • tffs
   • 1lig
   • tff2
   • tff3
   Takım O G B M Av P
   Puan Durumları ve Fikstür
   En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.