TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Palandöken, “Nitelikli eleman yetiştirmek çıraklık ile mümkün”

TESK Başkanı Bendevi Palandöken “Sektörlerin geleceği açısından çıraklık eğitimi çok önemli” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 18.09.2023 09:05
Haber Güncellenme Tarihi: 18.09.2023 09:05
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.dijitalhaber.com.tr
Palandöken, “Nitelikli eleman yetiştirmek çıraklık ile mümkün”

Çıraklık eğitiminin nitelikli insan kaynağı sağlama yönünden çok kıymetli olduğunu belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “İstihdam için Mesleki Eğitim Programı İMEP kapsamında bugüne kadar Adana, Ankara, Bursa, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya ve Mersin olmak üzere 12 ilde çırak öğrencisi olan 300’e yakın işletmeye destek sağlandı. Bu iş yerlerine, mobilya, beyaz eşya, iş sağlığı ve güvenliği ekipmanı ve küçük ölçekli yapım onarım destekleri sağlanıyor. Çırak öğrencilerin sosyalleşebileceği ortamların oluşturulması da teşvik ediliyor. 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen yıkıcı deprem felaketi sonrasında ise özellikle depremin etkisinin en yoğun olduğu Hatay ve Kahramanmaraş’ta İMEP ile işletmelere verilen desteklerin miktarı ve yelpazesi genişletildi. Daha çok kişinin hayatına dokunarak birlikte yaralarımızı sarmak için seferber olundu” dedi.

-“SEKTÖRLERİN GELECEĞİ AÇISINDAN ÇIRAKLIK EĞİTİMİ ÇOK ÖNEMLİ”

Kaliteli çıraklık eğitimi ve mesleki eğitimi geliştirmek amacıyla 2020 yılından beri  yürütülen İMEP programı hakkında bilgi veren Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “2020’de başlayarak dört yıllık bir program olarak hayata geçirilen İstihdam için Mesleki Eğitim Programı İMEP, Expertise France öncülüğünde EDUSER, Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü (MTEGM)  ile TESK ve TESK’e bağlı Birlik ve Odalarımızın iş birliğinde yürütülüyor. Avrupa Birliği’nin Türkiye’deki Mülteciler için Mali Yardım Programı kapsamında finanse ediliyor. Kaliteli çıraklık eğitimi odaklı bu program, sektörlerin geleceği ve işletmelerin sürdürülebilirliği açısından çıraklık eğitimi nitelikli insan kaynağı sağlama yönünden önemli fayda sağlıyor. Program MTEGM’ye bağlı 36 mesleki eğitim kurumunda ve uygulama illerindeki TESK’e bağlı Birlik ve Odalarımızın işbirliğinde Türk ve Suriyeli çırak öğrenci yetiştiren işletmelerde fiilen yürütülüyor” ifadelerini kullandı.

-“İSTİHDAMA ERİŞİMİ DESTEKLEYEN KURSLAR DÜZENLENDİ”

Program kapsamında istihdama erişimi ve işte tutunmayı destekleyen meslek edindirme ve gelişim uyum kursları düzenlendiğini anlatan Palandöken, “TESK’e bağlı Birlik ve Odalar ile yapılan işbirliği protokolleri kapsamında toplam 156 kurs açıldı ve bu kurslara 3 bin 132 kişi katıldı. İMEP kapsamında açılan meslek kurslarına katılan kursiyerlerin yüzde 35’i TESK ve bağlı teşkilatları ile işbirliği içinde açılan kurslara katıldı. İMEP ile işbirliği içinde ayrıca, işletme sahipleri ve personeli için mesleki gelişim ve uyum kursları açıldı. Bu kapsamda açılan 41 kurstan TESK’e üye 11 bin 592 esnaf-sanatkâr işletme sahibi ve usta öğretici yararlandı” diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Bursa
  cami
   • tffs
   • 1lig
   • tff2
   • tff3
   Takım O G B M Av P
   Puan Durumları ve Fikstür
   En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.