TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Gültepe: Ülkemizin ve üreticimizin potansiyeline güveniyoruz

TİM Başkanı Mustafa Gültepe, Antalya'da düzenlenen TİM Delegeler Buluşmasını değerlendirdi.

Haber Giriş Tarihi: 17.11.2023 16:59
Haber Güncellenme Tarihi: 17.11.2023 16:59
Kaynak: Haber Merkezi
Gültepe: Ülkemizin ve üreticimizin potansiyeline güveniyoruz

TİM Başkanı Mustafa Gültepe, Antalya'da düzenlenen TİM Delegeler Buluşmasını değerlendirdi.

Gültepe değerlendirmesinde şu ifadelere yer verdi:

"Antalya'da 3-5 Kasım tarihlerinde yaptığımız TİM Delegeler Buluşmamızda, belirlediğimiz hedeflere ulaşma noktasında; birliklerde görev alan, fikir üreten ve emek veren delegelerimizle bir araya geldik. Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümünü de büyük bir coşkuyla kutladığımız buluşmamızda, ihracat hedefimize ulaşabilmek için yol haritamızı oluşturduk.

Cumhuriyetin ikinci yüzyılına, Türkiye'yi ihracatta ilk 10 ülke arasına çıkarma vizyonu ile başlıyoruz. Bizim ilk büyük sınavımız da 12.Kalkınma Planı'nda 2028 için öngörülen 375 milyar dolarlık hedefe ulaşmak. Yani gelecek beş senede mevcut ihracatımıza 120 milyar dolar daha eklememiz gerekiyor. Bu, küresel ticaretteki değişimi doğru okuyabilirsek daha erken de başarabileceğimiz bir hedef.

Türkiye İhracatçılar Meclisimizin kurulduğu 30 yıl önce, 15,3 milyar dolar olan ülke ihracatımızı, 2023 yılı sonunda 255 milyar dolara çıkarmış olacağız. En büyük ihracat pazarlarımızdaki daralma, savaşlar ve dünya ekonomilerinin enflasyon ile mücadele ettiği bir yılı, önceki yıla benzer bir performans ile kapatabilecek olmamızı başarı olarak görüyorum.

Maalesef bu yıl emek yoğun sektörlerimizin büyük maliyet baskısıyla karşı karşıya kalması nedeniyle pazar kayıpları yaşadık. İlk dokuz ayda 27 sektörümüzün 13'ünün ihracatında kayıp gerçekleşti.

Zor birkaç yılın daha bizi beklediğinin farkındayız. Fakat biz bu ülkenin potansiyeline çok güveniyoruz. Dünyayı adeta bir ablukaya alan salgın yıllarında, üretici ve ihracatçılarımızın gösterdiği performans, bu potansiyelimizin göstergesiydi.

Üretim altyapısı, tasarım ve teknoloji açılarından rakiplerimizle yarışabilecek bir ülkeyiz. Kaybettiğimiz pazarları geri kazanmanın yanı sıra yeni pazarlar bulmamız gerekiyor. Orta Doğu'ya yönelik önemli bir açılımımız oldu ve kısa sürede ihracatımıza olumlu yansımaları meydana geldi. Bu etkileşimi diğer pazarlarda da gerçekleştirebilmek için TİM ve ihracatçı birlikleri olarak, hem ürün çeşitliliğimiz artırmak hem de yeni pazarlar bulmak için yoğun bir mesai harcıyoruz. 2023'ü, 148 ticaret heyeti ve 53 alım heyetiyle, yani toplamda 200'ün üzerinde heyetle tamamlayacağız. Bu mesaimiz 2024 yılında da devam edecek. Bu pazarlarda kendimizi daha iyi anlatabilirsek, pazar kaybetmemize neden olan fiyat tutturamama sıkıntısını da aşabiliriz diye düşünüyorum.

Her kriz, içinde bir fırsat barındırır ve önemli olan da bu fırsatı görebilmektir. Bunu da ancak bize çizilen çemberin dışına çıkarak görebiliriz. Ay sonunda düzenleyeceğimiz Türkiye Innovation Week etkinliğimizi de değişimi okuyabilmek açısından çok değerli buluyorum.

Uzman isimlerin yer alacağı TIW'e, aynı hedefe doğru yol aldığımız tüm ihracatçılarımızı davet ediyorum." dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Bursa
  cami
   • tffs
   • 1lig
   • tff2
   • tff3
   Takım O G B M Av P
   Puan Durumları ve Fikstür
   En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.