TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Dijital Vergi Dairesi uygulaması başlıyor

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından kurulan Dijital Vergi Dairesi uygulaması hayata geçiyor.

Haber Giriş Tarihi: 09.10.2023 17:28
Haber Güncellenme Tarihi: 09.10.2023 17:28
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.dijitalhaber.com.tr
Dijital Vergi Dairesi uygulaması başlıyor

7 Ekim 2023 tarihli Resmi Gazete'de yer alan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği'ne (Sıra No: 552) göre elektronik ortamda yapılacak vergisel işlemlerle ilgili teknik altyapısı Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından kurulan Dijital Vergi Dairesi uygulaması hayata geçiyor.

Dijital vergi dairesine dijital.gib.gov.tr adresi üzerinden veya GİB tarafından oluşturulan mobil uygulama üzerinden giriş yapılabilecek. Sistemden daha önce kullanıcı kodu ve şifresi olan, e-Devlet şifresi bulunan ve tebliğ kapsamında şifre edinen kişiler yararlanabilecek.

Dijital vergi dairesi üzerinden kişiler, vergi dairesi sistemlerinde kayıtlı olan ve GİB tarafından belirlenen bilgilerini elektronik ortamda görüntüleyebilecek. Bu kapsamda ivd.gib.gov.tr ve intvrg.gib.gov.tr adresleri ile birlikte dijital.gib.gov.tr adresi de tebliğe elverişli elektronik tebligat adresi olarak kabul edilecek.

Aynı gazetede yer alan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği'ne (Sıra No: 551) göre, şarj ağı işletmecileri, verilen hizmet karşılığında düzenlenen faturada yer alan bilgileri anlık olarak elektronik ortamda GİB Teknoloji sistemlerine bildirecekler.

Yayımı tarihinde yürürlüğe giren söz konusu Tebliğlere https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2023/10/20231007-9.htm ve https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2023/10/20231007-8.htm adresinden erişim sağlanmaktadır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Bursa
  cami
   • tffs
   • 1lig
   • tff2
   • tff3
   Takım O G B M Av P
   Puan Durumları ve Fikstür
   En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.