TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Polisan Holding 2. çeyrek bilançosunu açıkladı

Polisan Holding 2. çeyrek bilançosunu açıkladı

Haber Giriş Tarihi: 06.08.2023 21:29
Haber Güncellenme Tarihi: 06.08.2023 21:29
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.dijitalhaber.com.tr
Polisan Holding 2. çeyrek bilançosunu açıkladı

Polisan Holding İcracı Yönetim Kurulu Üyesi Cantekin Dinçerler, "Öngörümüz ikinci çeyrekte elde ettiğimiz yukarı yönlü ivmenin, üçüncü ve dördüncü çeyrekte de sürmesi yönünde." değerlendirmesinde bulundu.

Polisan Holding İcracı Yönetim Kurulu Üyesi Cantekin Dinçerler, ülkeye katkı sağlamak için var güçleriyle üretmeye ve yatırım yapmaya devam edeceklerini belirterek, öngörülerinin ikinci çeyrekte elde ettikleri yukarı yönlü ivmenin, üçüncü ve dördüncü çeyrekte de sürmesi yönünde olduğunu bildirdi.

Polisan Holding'den yapılan açıklamaya göre, şirket, kimya, boya ve liman işletmeciliği alanlarındaki yatırımlarıyla Türkiye'ye değer katmaya devam ediyor.

Polisan Holding'in 2023'ün ikinci çeyreğine ait konsolide finansal sonuçlarına göre, şirketin konsolide gelirleri yılın ilk yarısında önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11 artarak 2 milyar 172 milyon 395 bin TL'ye yükseldi. Yılın ilk 6 ayında şirketin net karı ise 103 milyon 937 bin 265 TL oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Polisan Holding İcracı Yönetim Kurulu Üyesi Cantekin Dinçerler, salgın sonrası hissedilen yüksek enflasyonla küresel ölçekte verilen mücadelenin resesyon risklerinin artmasına neden olduğunu belirtti.

Rusya-Ukrayna savaşının ise bu etkileri başta Avrupa olmak üzere bölgesel olarak daha da şiddetlendirdiğini ifade eden Dinçerler, şöyle devam etti:

'2022'nin üçüncü çeyreğinden itibaren süregelen talepteki daralmanın etkileri ülke olarak ihracatımızı ciddi şekilde etkilemiş durumda. Bununla birlikte şubat ayında gerçekleşen ve 'yüzyılın afeti' olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremlerin yanı sıra seçim atmosferi de ekonomide yatırım ve harcamaların ertelenmesine yol açtı. Polisan Holding olarak biz de dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri yakından takip ederek stratejilerimize entegre ediyoruz. Enflasyon ve kur baskısıyla artan operasyonel maliyetlerimizi, bir yandan gelirimizi artırarak, bir yandan operasyonel verimliliklere odaklanarak telafi etmek üzere önlemlerimizi alıyoruz. Resesyon risklerinin arttığı ve kur ataklarının yaşandığı bir dönemde ivmemizi yukarı kaydırdık. Ancak kimya sektörü Avrupa'daki resesyon riskinden etkilenmeye devam ediyor. Yakaladığımız yukarı yönlü ivmeyi yılın geri kalanında daha yukarı çekecek önlemlerimizi aldık.'

- 'Aldığımız aksiyonların etkilerini yılın kalanında görmeyi hedefliyoruz'

Dinçerler, ikinci çeyrekte birinci çeyreğe göre gelirlerini artırdıklarını belirterek, 'Polisan Kimya'nın ilk 6 aylık finansal performansı, enflasyonun döviz kurlarındaki artıştan yüksek seyretmesi ve Avrupa'daki resesyonun etkisiyle düşen satış fiyatları ve ihracat hacmi nedeniyle önceki yıla göre düşüş sergiledi.' ifadesini kullandı.

İkinci çeyrekte aldıkları aksiyonların etkilerini yılın geri kalan döneminde görmeyi hedeflediklerini aktaran Dinçerler, şunları kaydetti:

'Polisan Yapıkim, hem iç talebin güçlü olması hem de kentsel dönüşümün hızlanmasıyla satış gelirlerini ve karlılığını artırmaya devam etmektedir. Liman operasyonumuzla Poliport, mayıs ayında ikinci tank çiftliği revizyon yatırımını tamamladı. Liman operasyonumuzda ikinci çeyrekte çok başarılı bir performans sergiledik ve hem elleçlediğimiz ürün miktarını hem de gelirlerimizi önemli seviyede artırmayı başardık. Port tarafında yüksek gelirli niş ürün depolamasına yönelik yatırımlarımıza başlıyoruz, bu sayede ikinci çeyrekte yakaladığımız ivmenin önümüzdeki 2 çeyrekte de artarak devam etmesini bekliyoruz.'

Polisan Holding olarak şirketin ve sektörün geleceğine güvenle baktıklarını aktaran Dinçerler, 'Ülkemize katkı sağlamak için var gücümüzle üretmeye ve yatırım yapmaya devam edeceğiz. Öngörümüz ikinci çeyrekte elde ettiğimiz yukarı yönlü ivmenin, üçüncü ve dördüncü çeyrekte de sürmesi yönünde. Bununla birlikte, yılın ikinci yarısında ekonomideki gelişmelerin ışığında, mevcut performans sonuçlarımızı odağımıza alarak hedeflerimize ulaşacağımıza inanıyoruz.' değerlendirmesinde bulundu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Bursa
  cami
   • tffs
   • 1lig
   • tff2
   • tff3
   Takım O G B M Av P
   Puan Durumları ve Fikstür
   En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.