TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İzmir Teknofest ilk gün coşkusu görülmeye değerdi

Cumhuriyetin 100. yılında ülkemizin üç büyük şehrinde gerçekleştirilen festivalin üçüncü ve son durağı Ege’nin incisi İzmir oldu.

Haber Giriş Tarihi: 27.09.2023 18:21
Haber Güncellenme Tarihi: 27.09.2023 18:21
Kaynak: Haber Merkezi
İzmir Teknofest ilk gün coşkusu görülmeye değerdi

Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST, İstanbul ve Ankara’dan sonra yolculuğuna İzmir’de devam ediyor. Cumhuriyetin 100. yılında ülkemizin üç büyük şehrinde gerçekleştirilen festivalin üçüncü ve son durağı Ege’nin incisi İzmir oldu. Tam bağımsız bir Türkiye için “Milli Teknoloji Hamlesi” vizyonuyla milyonları kucaklayıp bir araya getiren TEKNOFEST İzmir, coşkuyu ve heyecanı yine göklere taşıyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “Sizlerle buluşacağımız her TEKNOFEST’te, yeni başarı hikayeleri yazacağız. Unutmayın ki; her zaman siz gençlerimizle birlikteyiz, birlikte olacağız“ dedi.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde İzmir Çiğli Havalimanı’nda düzenlenen TEKNOFEST’in bu yılki üçüncü ve son etabı İzmir'de başladı. Festivalin açılış töreninde konuşan Bakan Kacır, Ege’nin incisi, Efeler diyarı İzmir’in; milli mücadelenin sembol şehri olduğunu belirterek, şunları söyledi: 

TÜRK’ÜN DAMGASI: Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına adım atarken Türkiye; yeniden tarih sahnesindedir. Oyun kurucu ve söz sahibi kimliğiyle bir dünya devletidir. Tarihin yüklediği misyon ve sorumlulukla birlikte yeniden bilimde ve teknolojide çığır açmaktadır. Artık; Ali Kuşçu’nun, Fergani’nin, Uluğ Bey’in, Hezarfen’in mirası Türk gençliğinin ellerinde yükseliyor. Vecihi Hürkuş’un, Nuri Demirağ’ın, Şakir Zümre’nin akamete uğratılmış nice girişimi; bir adım ötesine geçip, geleceğe ışık tutan atılımlarla yeniden hayat buluyor.  Karaya, havaya, mavi sulara ve hatta uzaya Türk’ün damgası vuruluyor.

MİLLİ TEKNOLOJİ HAMLESİ: Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ortaya koyduğu irade, duruş ve kararlılıkla “Türkiye Yüzyılı”nda, “Milli Teknoloji Hamlesi” yolculuğumuza devam ediyoruz. Biliyoruz ki; bu yüzyılda Türk’ün yıldızı parlayacak. İnanıyoruz ki; bu çağda tüm dünyayı Türk’ün rüzgarı saracak.  İşte “Milli Teknoloji Hamlesi” ile birlikte bu rüzgar, fırtınaya dönüşecek.

TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE: “Milli Teknoloji Hamlesi”, kritik teknolojilerde “Tam Bağımsız Türkiye” iddiasıyla devam eden yolculuğumuzdur. “Milli Teknoloji Hamlesi”, küresel teknoloji tekellerine esaslı bir itirazdır. “Milli Teknoloji Hamlesi”, savaş paradigmalarını değiştiren Türk SİHA’larıdır.  Küresel marka olma iddiasıyla yola çıkan Türkiye’nin otomobilidir.

TEKNOFEST KUŞAĞI: Denizlerde TCG Anadolu, göklerde Hürkuş’tur, Atak’tır, Anka’dır. Bayraktar, Akıncı, Kızılelma’dır.  Milli Teknoloji Hamlesi, TEKNOFEST kuşağıdır. Milli Teknoloji Hamlesi yolculuğumuzda heyecanını ve coşkusunu hiç yitirmeyen Türk gençliği, geleceğe umutla bakmamızı sağlayan iradenin ve özgüvenin adıdır.  Artık, başkalarının   geliştirdiği teknolojileri alkışlayan değil; hayalleriyle, fikirleriyle, projeleriyle kimilerinin gıpta, kimilerinin kıskançlıkla izlediği bir Türk gençliği geliyor.  Bize düşen de işte bu gençliğin, TEKNOFEST kuşağının önünü açmaktır.

REKORLARA İMZA: TEKNOFEST’in ilkini, 2018 yılında İstanbul’da düzenlediğimizde 14 teknoloji yarışmasına 20 bin genç katılmıştı.  Geçtiğimiz beş yıl bize gösterdi ki; o adımlar, büyük bir toplumsal seferberliğin başlangıcıydı.  Bu yıl, 337 bin takım, 1 milyon yarışmacıyla, dünyada eşi benzeri olmayan rekorlara imza attık. 

TOPLAM 3.5 MİLYON ZİYARETÇİ: İstanbul ve Ankara’da toplamda 3,5 milyon ziyaretçimizi ağırladık. Milletimizin TEKNOFEST’lere gösterdiği teveccühten ve “Milli Teknoloji Hamlesi” hedeflerimiz doğrultusunda gençlerimizi yüreklendirmesinden dolayı büyük bir mutluluk içerisindeyiz. 

GENÇLERE SESLENDİ: Değerli gençler, sizler yarınlarımızın umudusunuz. Bu toprakların evlatları olarak geleceğimiz adına sizlerden beklentimiz büyük. Bizler sizinle yol arkadaşı olmaktan gurur duyuyoruz.  Geleceğin Türkiyesini inşa ederken; alın terinize ve akıl terinize ihtiyacımız var. Yılmak yok, yıkılmak yok, pes etmek yok.

BÜYÜK BAŞARI: Savunma sanayindeki büyük bir atılımı nasıl gerçekleştirdi isek; burada TEKNOFEST alanında görüyoruz ki çevre teknolojilerinden enerjiye, iklim teknolojilerinden sağlığa, turizm teknolojilerinden engelsiz yaşama kadar tüm alanlarda sizin kuracağınız teknoloji girişimleriyle yine büyük başarılara imza atacağız. Sizlerle buluşacağımız her TEKNOFEST’te, yeni başarı hikayeleri yazacağız. Unutmayın ki; her zaman siz gençlerimizle birlikteyiz, birlikte olacağız.

ELBAN: “GENÇLERİMİZ, TEKNOLOJİDE LİDER OLABİLECEĞİMİZ GÖSTERDİLER”

İzmir Valisi Süleyman Elban, “Ülkemizin gençleri, soyadında da müsemma olduğu üzere Selçuk Bey'in bayraktarlığını yaptığı bu hareketle gelişmiş ülkelerde durum neyse bizde de bunun olabileceğini, bizim de teknolojide lider olabileceğimizi, dönüşümü hızlı yapabileceğimizi gösteren bir atılım yaptılar.” diye konuştu.

BAYRAKTAR: “ZİHİNSEL DEVRİM”

TEKNOFEST Yönetim Kurulu ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, “TEKNOFEST dev bir dip dalgası olarak geliyor, dünyanın daha önce şahit olmadığı zihinsel bir devrime imza atıyor. Teknoloji yarışmalarına başvuran milyonlarca gencimiz inşallah tüm dünyaya nam salmış SİHA'larımız gibi teknolojinin tüm diğer sivil alanlarında da bayrağı çok daha yükseğe taşıyacak. Türkiye araştırıyor, geliştiriyor, üretiyor ve her alanda kalkınıyor. Gençlerimiz sanayiyi yüksek teknolojiyle, yapay zekayla harmanlayarak yeni alanlar oluşturuyor. İşte bu yeni alanlara, değişen dünyaya ruh verecek olan bizleriz.” dedi.

5 GÜN SÜRECEK

5 gün boyunca sürecek festivalde teknoloji ve girişim yarışmaları, hava gösterileri, hava ve kara araçları sergisi, eğitici atölye etkinlikleri, dikey rüzgâr tüneli, simülasyon deneyim alanları, “Refik Anadol Makine Hatıraları: Uzay” Sergisi, planetaryum gösterimleri, sahne gösterileri ve çeşitli aktiviteler yer alacak.

GÖKYÜZÜ ŞÖLENİ

Festival boyunca Türk Yıldızları, Bayraktar Akıncı, Anka, Bayraktar TB2, F-16 Solotürk, Hürkuş, S-70 (Çelik Kanatlar), BEL-429 (Üzüm Salkımı), Paramotor, Gyrocopter, T-129 Atak Helikopteri, Caravan (Paraşüt atlayışları) ile gökyüzünde heyecan veren gösteriler sunulacak, öğrencilerle ilk uçuş etkinlikleri yapılacak. Festival, 1 Ekim’e kadar ziyaretçilerini ağırlayacak.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Bursa
  cami
   • tffs
   • 1lig
   • tff2
   • tff3
   Takım O G B M Av P
   Puan Durumları ve Fikstür
   En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.