TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İhracatçı Onur Kılıçer: Mobilya sektörü ihracatta vites artırdı

Mobilya sektörü ihracatta vites artırdı kurdaki gelişme rekabetçilik kazandırdı

Haber Giriş Tarihi: 12.06.2023 14:49
Haber Güncellenme Tarihi: 12.06.2023 14:49
Kaynak: Hakan Kavurmacı
https://www.dijitalhaber.com.tr
İhracatçı Onur Kılıçer: Mobilya sektörü ihracatta vites artırdı

Türkiye mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörü mayıs ayı ihracatında yüzde 19,3'lük, AKAMİB ise yüzde 24,5'lik artış sağladı. Sektörün ihracatındaki hareketliliğin  yılın ikinci yarısıyla birlikte artışlara devam etmesi bekleniyor.

İhracatçı firmaların enflasyonla paralel artan kur beklentisi olduğunu belirten AKAMİB Başkanı Onur Kılıçer, “Seçimlerin ardından kurun yukarı yönlü hareketliliği, ihracatçıların kaybettiği rekabet avantajını geri kazandıracaktır. Özellikle Haziran ayıyla birlikte ertelenen talepler gelecektir” dedi.

Türkiye'nin mayıs ayı ihracatı nisan ayındaki çift haneli düşüşü telafi ederek yüzde 14,4'lük artışla 21,7 milyar dolara ulaştı. Mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörü de benzer bir büyüme kaydederek mayıs ayını yüzde 19,3'lük artışla 730 milyon 588 bin dolarlık ihracatla tamamladı. Sektör, Türkiye'nin toplam ihracatından aldığı payı da yüzde 3,4'e yükseltti.

Akdeniz Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği'nin (AKAMİB) mayıs ayı ihracatı sektör ihracat ortalamasının üzerinde büyüyerek yüzde 24,5'lik artış sağladı. AKAMİB'den yapılan ihracat tutarı 78 milyon 240 bin dolar olurken, birlik sektör ihracatının yüzde 10,7'sini üstlendi.

Fas'taki artış dikkat çekti

Sektörün mayıs ayında Türkiye genelinden yaptığı ihracatta en başarılı pazar 106,6 milyon dolarla Irak oldu. Irak'ı sırasıyla; Birleşik Krallık, İsrail, İran ve Almanya izledi. Ay genelinde ilk 10 pazar içinde en dikkat çekici artışlar yüzde 75,5 ile İran ve yüzde 75,3 ile Fas pazarlarında gerçekleşti.

AKAMİB'in mayıs ayı ihracatında da Irak ilk sırada yer aldı. 14,3 milyon dolar ihracat yapılan Irak'ı sırasıyla; Almanya, İsrail, Romanya ve Fransa takip etti. İlk 10 pazar arasında en dikkat çekici artışlar ise yüzde 155 ile Fas, yüzde 94,6 ile Suriye, yüzde 87,4 ile Romanya'ya yapılan ihracatta görüldü.

“Kurdaki hareketlilik rekabet avantajını geri kazandırır”

İhracatta mayıs itibariyle toparlanmaya geçildiğini belirten AKAMİB Başkanı Onur Kılıçer, yılbaşından bu yana yaşanan sorunlara rağmen ihracatçıların büyük kararlılık ve fedakarlıklar neticesinde başarılı olduğunun altını çizdi. Yeni kurulan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi ile özellikle ekonomide yeni adımların atılacağını ifade eden Kılıçer, sözlerini şöyle sürdürdü: “İhracatçı firmaların uzun süredir önemli beklentileri var. En önemlisi enflasyona paralel bir kurun olması. Seçimlerin ardından kurun yukarı yönlü hareketliliği ihracatçıların kaybettiği rekabet avantajını geri kazandıracaktır. Bir diğer konu ise finansmana ulaşım. Bu noktada ihracatçı firmalarımızın gerek işletme, gerekse ihracat kredileri noktasında desteklenmesini, kaynakların bu ölçüde artırılmasını talep ediyoruz. Yeni kabine ile birlikte, yeni politikaların devreye girmesini, ülke ihracatına dinamizm kazandıracak adımların atılmasını bekliyoruz. Bu vesileyle, başta yeni Ticaret Bakanımız Sayın Ömer Bolat olmak üzere kabinede görev alan tüm bakanlarımıza başarılar dileriz.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Bursa
  cami
   • tffs
   • 1lig
   • tff2
   • tff3
   Takım O G B M Av P
   Puan Durumları ve Fikstür
   En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.