TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İstanbul Havalimanı, geleceğin en büyük kargo merkezi

İGA İstanbul Havalimanı’ndaki Kargo Şehri’nde antrepo, acente binaları, gümrük ofisleri ve tüm kargo/lojistik operasyonları yer alıyor.

Haber Giriş Tarihi: 16.10.2023 14:57
Haber Güncellenme Tarihi: 16.10.2023 14:57
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.dijitalhaber.com.tr
İstanbul Havalimanı, geleceğin en büyük kargo merkezi

Avrupa, Orta Doğu, Orta Asya, Kuzey ve Doğu Avrupa’nın tamamına sadece beş saatlik bir uçuş menzilinde bulunan Türkiye’nin coğrafi konumu, kargo ve lojistik operasyonları için de stratejik bir önem taşıyor. Ülkemizin bulunduğu stratejik konuma bağlı olarak yerli ve yabancı şirketlerin sürekli büyüyen yatırımları ile İGA İstanbul Havalimanı, dünya çapında büyük kargo hub noktalarından biri olmayı hedeflemekle birlikte halihazırda ülke ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır.

2009-2017 yılları arasında kargo operasyonları bileşik yıllık büyüme oranı (CAGR) ,7 artarken, uçak hareketi (ATM – iniş kalkış toplam uçak hareketi) bileşik yıllık büyüme oranı ise %5,5 yükseldi. İGA İstanbul Havalimanı Kargo Şehri’nde faaliyet gösteren ana aktörlerimiz; THY, MNG, UPS, DHL EXPRESS, HAVAŞ, ÇELEBİ, S SİSTEM, PTT mevcutta arazi ve kapalı alandan oluşan toplam yaklaşık 1.481.214 m2 (kapalı alan yaklaşık 599.010 m2, arazi yaklaşık 882.204 m2) alanda faaliyet göstermektedir.” 1,4 mio m2 bahsedilen aktörlerin kapladığı kapalı ve açık alanların toplamıdır.

Kargo, lojistik ve geçici depolama alanlarında hizmet veren yerli ve yabancı pek çok önemli firma Kargo ve Lojistik Merkezi’nde yer alıyor.

Aynı anda 30’un üzerinde geniş gövdeli kargo uçağının parklanma yapabildiği ya da yanaşabildiği bu merkez için park pozisyonları antrepoların önünde bulunuyor. Bu noktalardan, yolcu terminalleri ve uzak park alanlarına ulaşım sağlayan etkili operasyon altyapısı da büyük kolaylık sunuyor. Kusursuz bir bağlantı sağlamak için pist ve taksi yollarının altından geçen, hava tarafındaki servis tünellerinin kullanıldığı, uçak trafiğinden etkilenmeyen bu yapı işlevselliği ile dikkat çekiyor.

İGA İstanbul Havalimanı’ndaki Kargo Şehri’nde antrepo, acente binaları, gümrük ofisleri ve tüm kargo/lojistik operasyonlarının bir arada yer almaktadır. Ayrıca bu şehirde bulunan firmaların personelleri başta olmak üzere iş amaçlı bu bölgeyi kullanacak herkese kolaylık sağlamaya yönelik olarak bankacılık hizmetleri, kafe ve restoranlar, kuru temizleme, kuaför, PTT, ibadet alanları, veteriner, sağlık merkezi, test laboratuvarları gibi hizmet noktaları faaliyete alınmaya başlanmıştır. Sirkülasyonun yoğun olduğu Kargo ve Lojistik Merkezi için planlanmış 86 bin metrekarelik toplam kullanım alanında, 4 bin 500 adet büyük ve küçük aracın park edebileceği otoparklar da yer alıyor. 

Kargo Şehri ve Lojistik Merkezi, antrepo, geçici depolama, serbest depolama, lojistik, handling, hat bakım ve hava yolu şirketi ikram gibi hizmetleri veren pek çok yerli ve yabancı şirkete ev sahipliği yapıyor. İthalat ve ihracat kargo ürünlerinin depolanması, gümrük süreçleri tamamlanan ve serbest dolaşıma girmiş malların depolanma faaliyetleri ile birlikte yer hizmetleri, hat bakım ve havayolu catering gibi müşteri ihtiyaçlarını en üst seviyede karşılamaya yönelik hizmetlerin devam etmesi amacıyla geniş bir alanda yer alıyor.

Turkish Kargo, Çelebi, Havaş, MNG, UPS, S Sistem, DHL Express gibi sektörün önde gelen firmaları ile İGA İstanbul Havalimanı Kargo Şehri dünyanın en büyük kargo hub’ı olma yolunda hızlıca irtifa alıyor. Aynı zamanda, iki paralel pist arasında 700 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulan Bakım ve Onarım Merkezi’mizin uçak bakım faaliyetleri alanındaki zamana bağlı hizmet kalitesi ile birlikte Kargo Şehri, dünyada bu alanda liderliğe ulaşabilecek imkânlara sahiptir. Bununla birlikte havacılık sektöründe parça tedariki alt yapısını oluşturarak dışa bağımlılığı azaltacak ve parça tedariği alanında dünya çapında bir merkez haline gelecek.

Tüm bunların yanında sirkülasyonun yoğun olduğu tüm destek alanları için planlanmış 456 bin metrekarelik toplam kullanım alanında 18 bin büyük ve küçük aracın park edebileceği otoparklar bulunurken, yoğun saatlerde yolcu ve çalışanların Kargo Şehri’ne trafiğe takılmadan ulaşması adına alternatif bir giriş bulunuyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Bursa
  cami
   • tffs
   • 1lig
   • tff2
   • tff3
   Takım O G B M Av P
   Puan Durumları ve Fikstür
   En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.