TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bolivya, lityum rezervleri öngörüsünü 23 milyon tona yükseltti

Bolivya, topraklarındaki lityum rezervleri öngörüsünü 23 milyon tona yükseltti

Haber Giriş Tarihi: 24.07.2023 12:09
Haber Güncellenme Tarihi: 24.07.2023 12:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.dijitalhaber.com.tr
Bolivya, lityum rezervleri öngörüsünü 23 milyon tona yükseltti

Bolivya'nın toplam lityum rezervlerinin günümüzde 23 milyon metrik ton olduğu öngörülüyor.

Ülkedeki Coipasa ile Pastos Grandes tuz düzlüklerinde 66'dan fazla kuyunun keşfedilmesi sonrasında ulaşılan yeni rakam, önceki 21 milyon metrik ton olarak öngörülen rakamla karşılaştırılıyor.

Bolivya Devlet Başkanı Luis Arce gazetecilere yaptığı açıklamada, ülke yönetiminin, lityum projelerine yatırım yapmaları konusunda Avrupa Birliği temsilcileriyle de görüşmelere başladığını duyurdu.

"Lityum ile birlikte diğer stratejik mineral zengini olması nedeniyle tüm gözlerin Latin Amerika kıtasında, kıtada da Bolivya'nın üzerinde" olduğunu belirten Arce, içinde bulunduğumuz hafta başlarında Brüksel'de AB temsilcileriyle yapılan toplantıda Bolivya'daki yalnızca lityum rezervlerine değil aynı zamanda diğer mineraller ile metallerin rezervlerine de ilgi gösterildiğini sözlerine ekledi.

Ülke topraklarında gümüş, çinko, kurşun ile kalay gibi metaller de çıkarılmakta.

Bolivya, dev boyutlarda olmasına karşılık büyük ölçüde işletilmeyen lityum rezervlerini geliştirmek üzere daha önce Rus ile Çinli firmaların yatırımlarına yönelmişti.

İçinde bulunduğumuz yılın ilk yarısında Bolivya, ülkesindeki doğal kaynakları sanayiye dönüştürmek amacıyla toplamda 2,8 milyar ABD Doları tutarında yatırım sözü veren iki Çinli ile bir Rus firmayla üç ayrı lityum anlaşması imzalamıştı.

Elektrikli taşıt araçlarına güç sağlamak için kullanılan pillerin önemli bir bileşeni olan ve beyaz metal olarak adlandırılan lityumun fiyatı, otomobil üreticilerinin, iklim değişikliğini engellemeyi amaçlayan daha sıkı düzenlemelere uyum sağlama yolunda üretimlerini içten yanmalı motorlu araçlardan uzaklaştırma konusunda hızlı davranmak istemeleri nedeniyle son yıllarda sıçrama gösterdi.

ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu’nun öngörülerine göre, Güney Amerika'nın "lityum üçgeni" olarak adlandırılan üç ülkesi Bolivya, Arjantin, Şili yerküredeki tüm lityum rezervlerinin yarısından fazlasını elinde tutuyor. Ancak Bolivya'nın rezervleri, komşuları Arjantin ile Şili'nin sırasıyla 20 milyon metrik ton ile 11 milyon metrik ton olarak öngörülen rezervlerini geride bırakıyor.

Kaynak: miningweekly

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Bursa
  cami
   • tffs
   • 1lig
   • tff2
   • tff3
   Takım O G B M Av P
   Puan Durumları ve Fikstür
   En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.